Potrebujem vetranie?

Otázka je pri výške investície určite na mieste. Ľudia sa zamýšľajú prečo dnes vetranie potrebujú - teda aspoň im to tvrdia - a v minulosti nebolo potrebné. Odpoveď je v podstate jednoduchá.

Dnešné stavby sú na podstatne inej technologickej úrovni ako v minulosti. To znamená absolútne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti s ktorými ide ruka v ruke tesná obálka celého domu. V praxi to znamená tesné napojenie strechy na konštrukciu domu, tesné plastové okná, dvere, zabezpečenie prieniku vlhkosti von parozábranou atď. Výsledkom je pomerne tesný objekt, u ktorého v prípade, že má byť hygienicky vyvetraný, musíte okná otvoriť dokorán raz za hodinu na 5-10 minút. A toto už nieje o plýtvaní energiou, ale aj o komforte. Prakticky sa vďaka tomu dostáva na prvé miesto zdravé prostredie domu na život a teda zdravie. Je jednoznačne dokázané, že ak chcete mať v objekte zdravý vzduch, musíte vetrať riadeným spôsobom. Ak by ste to skúšali iba pomocou prívodov vonkajšieho vzduchu a odťahovaním odpadového bude to fungovať a vzduch bude čerstvý. Ale energeticky to bude neúnosné. Preto nastúpila rekuperácia tepla z odpadového vzduchu. 

Pre rozhodovanie sú spravidla dve hlavné kritéria:


1. VPLYV VETRANIA NA KVALITU VZDUCHU

 Existuje množstvo odborných článkov na tému vetrania. Ale objektívne a pekne prakticky je potreba vetrania opísaná v tomto článku:

Kvalita vzduchu v bežnom byte praktickým meraním (kliknutím otvoríte v novom okne)

Prakticky sa v bežne obývanom byte vetranom klasickým spôsobom dokáže dostať koncentrácia CO2 nad hodnoty 2000ppm. Prakticky sa jedná o hodnoty, ktorých typické príznaky bývajú ospalosť, bolesť hlavy, únava a znížená kvalita spánku. Požadovaná, respektíve zdravotne akceptovateľná hodnota koncentrácie CO2 je pod úrovňou 1000ppm, ideálne ak nestúpa nad 700ppm. Určiť hraničnú hodnotu je individuálna záležitosť, sú citlivejší ľudia, ktorí vnímajú negatívne už hodnoty nad 600ppm, menej citliví jedinci nepociťujú negatívne príznaky ani pri 1100ppm. Vonkajší čerstvý vzduch na Slovensku má koncentráciu CO2 na hodnotách od cca 220 do 360ppm. Ak si uvedomíte, že 90% času trávi človek priemerne vo vnútri budov a z toho vyše 60% doma, znamená to, že vetranie týchto priestorov by nemalo byť podceňované, pretože má výrazný vplyv na kvalitu životného priestoru.

Prakticky vetranie má najväčší vplyv na zdravé prostredie vo Vašom domove.


2. EKONOMICKÝ EFEKT

Straty v klasickom dome s prirodzeným vetraním sa pohybujú na úrovni 40% nákladov na vykurovanie. To znamená, že uvedené peniaze sa vyhadzujú, teda lepšie povedané vypúšťajú von oknom. Toľko prepočty. V praxi je vyčíslenie úspory nákladov problematické, pretože každý z nás bude vetrať inak - teda aspoň klasickým spôsobom. Niekto si nájde čas a poctivo tie okná každú hodinku, dve otvorí. Niekto ich otvorí menej často a dajme tomu, že má menej kvalitný spánok a horšie podmienky v byte, nehovoriac o plesňových extrémoch. Ale pri vyčíslení úspory samozrejme najviac ušetrí človek, ktorý vetrá pravidelne a požaduje primeranú kvalitu vzduchu vo svojom domove. To okrem iného znamená, že žije zdravšie.

Prax je taká, že systém riadeného vetrania sa stáva nutnou súčasťou moderného bývania, či už sa jedná o rodinný dom alebo kvalitný byt. Minimálne, ak ešte nie ste úplne presvedčený o potrebe riadeného vetrania, doporučujeme pri výstavbe zabudovať rozvody. Centrála sa dá osadiť aj neskôr, či už keď sa zlepší finančná situácia, alebo sa vyskytnú nejaké problémy.

 

Je iba otázkou času, kedy aj legislatíva na Slovensku svojimi požiadavkami na spotrebu energií rodinných a bytových domov prinúti stavebníkov riešiť aj riadené vetranie s rekuperáciou. Prakticky už dnes žiaden pasívny dom ani časť nízko-energetických domov nedosiahne svoje parametre nízkej spotreby energií bez riadeného vetrania s rekuperáciou.  

 


 

Firma Vent-Axia je tradičný Britský výrobca vetracích zariadení. Prvým produktom uvedeným na trh v roku 1936 bol ventilátor poháňaný DC motorom. Dva takéto ventilátory si zakúpil aj Winston Churchill. Firma sa postupne rozrastala a rozširovala svoje produktové portfólio, do ktorého dnes patria rôzne druhy ventilátorov, ventilačné systémy, lokálne aj centrálne rekuperačné jednotky a systémy vykurovania. Mnoho z týchto  zariadení je patentovo chránených. Ako jediná firma z tejto oblasti má takzvanú "Royal Warrant" od kráľovnej ako dodávateľ ventilačných zariadení. Momentálne má Vent-Axia vyše 800 zamestnancov a viac ako 44.000m2 kancelárskych, výrobných a skladových priestorov vo Veľkej Británií. Všetky zariadenia sú vyrábané iba vo Veľkej Británií.

 

Na Slovensko prinášame veľkú časť širokého produktového portfólia Vent-Axia. Zabezpečujeme nielen predaj zariadení, ale aj dodávku náhradných dielov, spotrebného materiálu a servis.

 


odkazy: Sentinel Kinetic, rekuperačná jednotka, rekuperácia, Sentinel Kinetic B, Sentinel Kinetic Plus, HR100, HR30W, HR100R, rekuperačné vetranie, ventilácia, rekuperačné jednotky, vetranie, vetracia jednotka, rekuperačná jednotka, rekuperácia, rekuperačná jednotka, centrálne vetranie s rekuperáciou, nútené vetranie, rekuperačná jednotka

 

Adresa:
Jarmočná 138
064 01 St. Ľubovňa
Kontakty:
Tel.: +421 915 919 862
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.


Najčastejšie otázky

Prečo je potrebné riešiť vetranie a kedysi to potrebné nebolo?

Aký vplyv má vetranie na kvalitu bývania?

Ako to celé má fungovať?

Koľko stojí také vetranie?  

odpovede nájdete tu...